Projekt "Škola budućnosti"
Izvannastavna aktivnost Makerspace u školskoj knjižnici nakon prijave i evaluacije prihvaćena je u ovogodišnje izdanje velikog edukativnog projekta Škola budućnosti u kojem će sudjelovati 200 hrvatskih osnovnih i srednjih škola.
Povezivanje hrvatskih škola s tehnološkom industrijom primarni je cilj projekta, a kroz praktičnu primjenu uvodit će se najrelevantnija znanja iz industrije 4.0. : AI, IoT, crowdfunding, simuliranje rada u tehnološkoj tvrtki te upoznavanje učenika sa znanstvenicima i stručnjacima iz industrije.
Mjesec hrvatske knjige 2022.
Novi naslov u 2022. godini
Prema preporuci učiteljica razredne nastave za 2022. godinu nabavljen je novi naslov: Figaro, mačak koji je hrkao. Predivna basna o prijateljstvu.
Priča uči mališane prvih razreda osnovne škole kako svatko od njih ima neke svoje posebnosti i to što netko radi stvari drugačije od nas samih ne znači da ga možemo isključiti iz svojih aktivnosti ili ignorirati.
Svatko nešto pridonosi pa čak i ovaj mačak unatoč hrkanju te svojim neobičnim navikama spavanja...
Projekt "STEM u zajednici"
Školska knjižnica bogatija je za novi interaktivni uređaj. U okviru projekta "STEM u zajednici "Instituta za razvoj inovativnosti mladih" (IRIM) dobiven je uređaj zanimljivog naziva: [STEM box] Čudna sprava: Svemirska STEM avantura.
Uz nositelja projekt se provodi u suradnji s Fakultetom elektrotehnike i računarstva iz Zagreba kao partnerom. "STEM u zajednici" dopridonosi rješavanju problema nedovoljnog interesa opće populacije, posebice djece i mladih, za znanost, tehnologiju, inženjerstvo i matematiku.
Oprema za "Croatian Makers ligu"
U sklopu sudjelovanja u Croatian Makers ligi koja se drugu godinu zaredom odvija u sklopu izvannastavne aktivnosti Makerspace u školskoj knjižnici, od organizatora natjecanja Instituta za razvoj inovativnost mladih (IRIM) na korištenje smo primili setove robota Micro:Maqueen Plus.
Mali i praktični roboti kojima se upravlja pomoću Micro:bit-a imaju razne funkcionalnosti: bežičnu komunikaciju,
senzore za mjerenje temperature, razine svjetlosti i nagiba, ispis na zaslonu te komunikacija s drugim Micro:bitovima.
Prvi prototip za pametnu učionicu
Osnovna škola Turanj od 20.5.2022. raspolaže svojom prvom pametnom učionicom.
Opremljena je centralnom jedinicom unutar učionice koja pomoću mikroupravljača i senzora mjeri temperaturu, vlagu i količinu čestica u zraku te preko bežičnog interneta šalje podatke na oblak i prikazuje ih u realnom vremenu.
Ugrađenu opremu, za razliku od dostupnih
komercijalnih rješenja, su osmislili, izradili i montirali učenici osmog razreda koji polaze izvannastavnu aktivnost Makerspace u školskoj knjižnici.
Makerspace u emisiji Dječji kutić
Učenici koji pohađaju Makerspace za tu su priliku prezentirali sistem za automatsko navodnjavanje biljke uz pomoć očitavanja senzora za vlagu unutar posude.
metLib mobilna aplikacija
Trenutno je dostupna za Android mobilne telefone, a možete je preuzeti na Google Play Store-u pod nazivom Metlib.
Za prijavu potrebno je navratiti u školsku knjižnicu i knjižničaru prijaviti svoju školsku e-mail adresu.
Croatian Makers liga 2021./2022.
Od ove školski godine OŠ Turanj će prvi put sudjelovati u natjecanju Croatian Makers lige pod okriljem MakerSpace programa školske knjižnice i pod mentorstvom knjižničara Filipa Ramića.
Liga je dio projekta Croatian Makers koji je 2014. godine pokrenuo Institut za razvoj i inovativnost mladih (IRIM).
Novi naslovi u 2021. godini
Prema preporukama učiteljica hrvatskog jezika knjižnica je bogatija za tri potpuno nova naslova koje će učenici predmetne nastave moći posuđivati za svoj čitalački užitak.
Matilda (R.Dahl) - knjiga o neobično nadarenoj i znatiželjnoj djevojčici.
Dječak u prugastoj pidžami (J.Boyne) - roman o Drugom svjetskom ratu ispričan iz perspektive njemačkog dječaka.
Čarobna kupka Doktora Proktora (J.nesbo) - jer niste valjda mislili da je Doktor Proktor izumio samo prdoprah?
Makerspace program
Tečaj Elements of AI
Pod zajedničkim nazivom Elements of AI obuhvaćen je niz besplatnih
online tečajeva Reaktora i Sveučilišta u Helsinkiju.
Cilj je što više ljudi potaknuti da nauče što je umjetna inteligencija, što se sve s pomoću nje može (i što se ne može) te kako da počnu izrađivati metode umjetne inteligencije. Tečajevi su spoj teorije i praktičnih vježbi i mogu se odraditi u vlastitom ritmu.
Pristupite pomoću poveznice i okušajte se.